חדש-בריאות

 
 
 
 
 
פרופסור משה עירון
 


כולסטרולכולסטרול ונזקי הסטטינים

שלומית רז
 
 
כולסטרול הינו תרכובת אורגנית המצויה בקרום של כל תאי הגוף אצל כל בעלי החיים. הכולסטרול מגיע משני מקורות: פנימי וחיצוני: מקור פנימי הם תאי הכבד המייצרים 70 אחוזים מכמות הכולסטרול בגוף, 30 אחוזים מן הכולסטרול מגיעים לגוף ממקור חיצוני - מן התזונה. הכולסטרול קיים במזונות שמקורם מן החי כמו: בשר, דגים מסויימים, מוצרי חלב וביצים ואינו קיים בצומח. קיימים שני סוגי כולסטרול הטוב - HDL והרע - LDL אך לא נעסוק בכך במאמר זה.

עודף ברמת הכולסטרול הכללית הינו אחד הגורמים להתפתחות טרשת עורקים ולמחלות לב. ניתן להשפיע על רמות הכולסטרול בגוף באמצעות תזונה נכונה ופעילות גופנית, או באמצעות תרופות להורדת כולסטרול ממשפחת הסטטינים שהן פופולריות מאוד בשנים האחרונות. התרופות ניתנות על ידי רופא וברוב המקרים יש לקחתן למשך כל החיים.
 
בכל פעם אני מופתעת מחדש כיצד אנשים מסכימים לקחת תרופות למשך כל שארית חייהם מבלי להכיר את תופעות הלוואי ואת הנזקים ארוכי הטווח של התרופה אותה הם נוטלים, ומבלי לחפש דרכי טיפול חלופיות אשר יכולות למנוע סבל רב. אמנם לכל תרופה יש תופעות לוואי, אך תרופות ממשפחת הסטטינים כנראה מובילות ברמת תופעות הלוואי. 

לפני מספר שנים סיפר לי בעל בית הטבע בו אני קונה כי סבל מכולסטרול גבוה. מדובר באדם צעיר באמצע שנות השלושים לחייו אשר בבדיקה שגרתית התגלתה בדמו רמה גבוהה מאוד של כולסטרול. הרופאה בקופת חולים רשמה לו מיד תרופה ממשפחת הסטטינים.

בדרכו הביתה, חשב לעצמו האיש: "יש לי בית טבע, בטוח קיימים תחליפים טבעיים שיכולים לעזור לי במקום התרופות". הוא שינה את תזונתו, הוריד את כל המזונות מן החי, חקר, בדק והחל לקחת תוספים טבעיים להורדת כולסטרול.

בבדיקת דם חוזרת שנערכה כעבור שלושה חודשים ירדה רמת הכולסטרול שלו לטווח הנורמלי. הרופאה שלא האמינה לתוצאה הטובה מידי, שלחה אותו לבדיקה חוזרת, שתוצאותיה היו זהות. הרופאה המופתעת אמרה כי מעולם לא ראתה שינוי כה מהיר ברמת הכולסטרול בעקבות טיפול תרופתי, אך הבחור סיפר לה שכלל לא לקח את התרופות. למזלו הרופאה התגלתה כבעלת ראש פתוח וביקשה לשמוע ולרשום את כל מה שעזר לו, על מנת להמליץ למטופלים אחרים. בהזדמנות זו מנתה בפניו את תופעות הלוואי הקשות המופיעות לאחר כשנה של שימוש בתרופות ממשפחת הסטטינים: רעידות בידיים, כאבי שרירים, נפילות, הפרעות זיכרון ועוד, תופעות המאלצות חלק מהמטופלים להיעזר בתרופות נוספות נגד כאבים, נגד רעידות בידיים וכו'.
 
הסיפור של איתן הבר
לפני כשנה פרסם איתן הבר בידיעות אחרונות מאמר על שנתיים קשות שעברו עליו, במהלכן נפל מספר פעמים נפילות מסוכנות, עבר בדיקות כואבות ויקרות, קיבל אבחונים שגויים ונקלע לחרדות קיומיות. בסופו של דבר התבררו כל תחלואיו כתופעת לוואי של תרופה ממשפחת הסטטינים שכבר גרמה למותם של 58 בני אדם (!). למי שפספס, הנה קישור לתוכנית רדיו בה סיפר הבר את סיפורו.
(מי שמעוניין בעותק של המאמר יכול לפנות אלי באמצעות טופס "צור קשר" ואשלח במייל).

 

כאשר התחלתי לתחקר אנשים שלוקחים תרופות נגד כולסטרול, גיליתי שני דברים מפתיעים:
א. כמעט כל אדם שני מעל גיל 50 מקבל תרופות ממשפחת הסטטינים.
ב. רובם אכן סובלים, בעיקר מכאבי שרירים עד כדי הגבלת תנועה ושימוש בתרופות נגד כאבים מבלי שהם מודעים לכך שאלה הן תופעות לוואי של התרופה. בעקבות זאת החלטתי לכתוב על כך.

 

לפני שלוקחים תרופות כדאי לבדוק אלטרנטיבות
לפני שמתחילים לקחת תרופות ללא הגבלת זמן, כדאי להתייעץ עם נטורופת מומחה שירכיב לכם תפריט תזונתי לניקוי הגוף ולהורדת כולסטרול, וימליץ על תוספים שיתמכו בתהליך. בבתי הטבע לרוב מעסיקים נטורופת שיכול להמליץ על תוספים, אך יש חנויות בהן ינסו למכור לכם כמה שיותר תוספים במקביל, ואין זו הדרך הנכונה. כמו כן כדאי להתעמל או לפחות ללכת מידי יום.

למתנגדים לשינוי תזונה אני אומרת שלכל דבר בחיים יש "מחיר". אין הכוונה רק למחיר כלכלי: אם יש לך כולסטרול גבוה ותיקח תרופות תאלץ "לשלם" בכאבים, בנפילות שעלולות להסתיים בשברים, בנכות, בהזדקנות מוקדמת ואולי אף במוות. אם תבחר בשינוי תזונתי תאלץ "לשלם" בוויתור על מזונות (מזיקים) שאתה אוהב, אך יש סיכוי שתציל את בריאותך. הבחירה בידך איזה מחיר אתה מוכן לשלם.
 
גם מחיר כלכלי
אי אפשר להתעלם מהעובדה שהתוספים הטבעיים החדשים, בעלי היעילות הגבוהה, יקרים מתרופות הנמכרות בקופות החולים במחיר מסובסד, לכן למרבה הצער יש אנשים שלא יוכלו להרשות לעצמם טיפול שכזה. אך שינוי תזונתי יכול לעשות כל אחד והליכה אינה עולה כסף. כדאי לדעת שקיימים גם תוספים זולים יחסית כמו למשל ויטמין B3 - ניאצין (רצוי ללא תופעת בעירה), אשר לפני המצאת הסטטינים שימש כתרופה להורדת כולסטרול. 
גם לציטין נחשב למנקה עורקים והוא ממש זול.
 
כאשר אין ברירה
אינני תמימה ולא פנאטית, ברור לי שיש מקרים בהם לא יהיה מנוס מלקיחת תרופות, אך אנשים חייבים לנסות כל דרך אחרת לפני שמסכימים להרעיל את עצמם עד סוף חייהם. במקרים רבים אפשר בעזרת התוספים הטבעיים לחסוך את הטיפול התרופתי.
שנית חשוב להכיר את תופעות הלוואי ולהיות ערים להן בעיקר לאור העובדה שהן מופיעות רק לאחר תקופה ארוכה - כשנה ויותר של בליעת תרופות.

חשוב גם לדעת כי במשפחת הסטטינים קיימות מספר תרופות מקבילות. אם מתגלה רגישות לתרופה מסוימת, אפשר לבקש מהרופא להחליפה בתרופה אחרת ולקוות לטוב.

הרבה בריאות לכולם.
 
 
מאמר זה מוגש כחומר למחשבה
 
 

 
חדשות האתר
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
מהותי- חוויה וקסם נפגשים


כל הזכויות שמורות למנטרה ניהול תוכן וקידום אתרים © 


בניית אתרים עם מערכת ניהול תוכן